Album Grunwaldzki - www.album-grunwaldzki.iq.pl

Album Grunwaldzki


Opis bitwy pod Grunwaldem

Rok 2001 - 591 rocznica bitwy


Rycerze z całej Europy zjeżdżali do malej wioski w woj. warmińsko-mazurskim już od tygodnia. Na drodze do Grunwaldu natknąć się można było na mały oddział tatarski wracający ze sklepu spożywczego. Obecni byli też rycerzy z Litwy, Białorusi, Ukrainy, Włoch, Czech i Niemiec - na razie bezładnie krążący po okolicznych polach.

Obozy rozbiły wojska polskie i krzyżackie. Przyjechali Wielki Mistrz Zakonu Krzyżackiego Ulryk von Jungingen (19-letnim mercedesem "beczką") oraz król polski Władysław Jagiełło (14-letnim renault).

W środę doszło do pierwszej nieplanowanej potyczki między giermkiem rycerza Przemka z Głogowa herbu Sakiewka a Griinem, giermkiem rycerza Olafa spod Drezna. Niemiecki giermek wpadł na niosącego pożywienie giermka polskiego. Rozlana herbata madras poplamiła sukmanę. Posypały się nierycerskie słowa, doszło też do szamotaniny. "Grun, wal!" - krzyczeli do Niemca jego koledzy. Chłopców rozdzielili dopiero rycerze z Francji.

Gorąco było w czwartek, gdy Jagiełło dowiedział się o podstępie Jungingena. Otóż Jungingen kazał przygotować nagie miecze w liczbie trzech. Jagiełło wpadł do namiotu Wielkiego Mistrza, krzycząc: "Ani mi się waż! Dwa albo wcale!"

Rycerze Jungingena głośno ćwiczczyli pieśń z filmu Aleksandra Forda pt. "Krzyżacy": "Tamtaradej, tamtaradej". "What's going on?" - pytali zdziwieni rycerze z Brytanii, którzy jeszcze nie wiedzieli, po czyjej stanąć stronie.

...

Na grunwaldzkich polach znowu rozległ się szczęk oręża. Tysiąc rycerzy zmierzyło się w sobotę na Polach Grunwaldzkich. Tradycyjnie, jak 591 lat temu, Polacy i sprzymierzone wojska pokonały w bitwie zakon krzyżacki. Sobotnia inscenizacja nie różniła się wiele od wydarzeń z 1410 roku.

Pomysłodawcą inscenizacji bitwy jest 32-letni Jacek Szymański, prywatnie grafik komputerowy z Warszawy. Należy do Bractwa Miecza i Kuszy.

Punktualnie o godz. 14, w inscenizacji jednej z największych bitw średniowiecza, stanęło w szranki ok. tysiąca rycerzy z Polski i kilku krajów europejskich. Przyglądało się jej ponad 50 tyś. ludzi.

Na polach pod Grunwaldem obozy rozbiło w sumie 2 tyś. rycerzy z bractw rycerskich z Polski, Litwy, Białorusi, Czech, Niemiec, Belgii, Francji i Włoch. Uzbrojeni byli m.in. w korbacze, czyli łańcuchy osadzone na kiju, ale ze względów bezpieczeństwa pozbawione żelaznej kuli, miecze jednoręczne i dwuręczne, topory i łuki. Obie armie dysponowały też bombardami, czyli armatami. Miecze, dla bezpieczeństwa, były tępe. Czesi skarżyli się, że nie mogą bić się ostro, a Słowacy, iż mogą bić się tylko z Czechami.

Według organizatora imprezy, tegoroczna inscenizacja bitwy przebiegła bardzo sprawnie i bez większych ofiar.

Bitwa przebiegła zgodnie z historycznym scenariuszem. Król Władysław Jagiełło, czyli 32-letni grafik komputerowy z Warszawy, Jacek Szymański, odebrał dwa nagie miecze, a wielki mistrz krzyżacki Ulrich von Jungingen (36-letni inżynier mechanik Jarosław Struczyński z Gdańska) spadł z konia zabity przez Żmudzinów Polacy i ich sojusznicy znów wygrali.

Bitwa była ciężka. 591 lat temu podczas walki padał deszcz, w tym roku prażyło słońce. Zbroje grzały niemiłosiernie.

Bezpieczeństwa widzów strzegło około stu policjantów. Dodatkowo organizatorzy zatrudnili blisko stu ochroniarzy.

Po bitwie rozpoczął się turniej rycerski. Widzowie mieli okazję przyjrzeć się walkom rycerzy, jak również kupić gadżety związane z tradycją rycerską. Można było również obejrzeć osadę rycerzy polskich i krzyżackich. Do rana trwały zaś zabawy i koncerty muzyki dawnej.

Zapraszamy do działu -Zdjęcia- gdzie można znaleźć kilka fotografii z bitwy!!!

Zapraszam także na stronę http://www.grunwald.olo.com.pl/, gdzie znajduje się prawie 200 fotografii z tegorocznej Bitwy pod Grunwaldem.Album Grunwaldzki

Licznik odwiedzin od
19 grudnia 1999

STAT4U
Statystyki stronyUstaw tą stronę jako startową!

IQ PL - Sponsor serwisu
IQ PL
Sponsor serwisu

- N A G R O D A -- W Y S Z U K A J -
w serwisie

powered by
Google
- A N K I E T A -
Jak zamierzasz uczcić w 2010r. 600-lecie Bitwy pod Grunwaldem?
Przyjechać na bitwę 2010
Popatrzeć w telewizji na retransmisję
Nie intere-
sować się bitwą w 2010


- W E B R I N G -

Polskie Strony Historyczne

- B A N E R K I -

Historia
Toplista

Polskie forum historyczne
Polskie forum
historyczne

Copyright (c) 2000-2011 Dariusz Potoczek.