Album Grunwaldzki - www.album-grunwaldzki.iq.pl

Album Grunwaldzki


Opis bitwy pod Grunwaldem

Rok 2000 - 590 rocznica bitwy


Jedna z największych i najważniejszych bitew w dziejach rozegrała się 15 lipca 1410 roku. Naprzeciwko siebie stanęły dwie armie. Z jednej strony stała pstrokata zbieranina Polaków, Czechów, Litwinów, Żmudzinów, Rusinów, Tatarów i Wołochów. Z drugiej strony do boju szykowali się ciężkozbrojni rycerze odziani w identyczne białe płaszcze. Nim nadszedł wieczór, połowa z tych rycerzy leżała martwa na polu zwanym Grunwald.

A jak wyglądała bitwa w 2000 roku?

Inscenizacja rozpoczęła się o godzinie 14, dnia 15 lipca. Podczas, gdy polskie hufce szły by zetknąć się w "śmiertelnym" boju z rycerstwem zakonu krzyżackiego, koń, na którym jechał Władysław Jagiełło spłoszył się od huku strzelających bombard. Jacek Szymański, który po raz trzeci wcielił się w rolę Władysława Jagiełły spadł z konia.

Jak poinformował Błażej Pilatowski z Bractwa Miecza i Kuszy, Jagiełło miał wybity prawy bark, poźniej okazało się, że złamany. Doznał także kontuzji mięśni szyi i został odwieziony do szpitala w Ostródzie.

Drugim z poszkodowanych był rycerz Zakonu Krzyżackiego. Od przypadkowego uderzenia mieczem miał on rozcięty policzek.

Przebieg zmagań obserwowało ponad 50 tys. widzów. Podczas godzinnej inscenizacji na Pola Grunwaldu spadł przelotny deszcz, który jednak nie zniechęcił rycerzy, ani nie wystraszył widzów.

Widowisko "Grunwald 2000" przygotowały bractwa rycerskie z całej Polski. Na polu bitwy walczyło ok. 1000 zbrojnych, przyglądało się im kilkaset innych osób, które odgrywały rolę branek, białogłów, dzieci. W bitwie uczestniczyło ok. 80 Litwinów, kilkudziesięciu Czechów i Białorusinów.

Wszystko działo się jak u Sienkiewicza: widzowie mogli więc obejrzeć darowanie dwóch "nagich mieczy" krzyżackich królowi polskiemu, atak wojsk polskich, rozbicie drużyn litewskich, a następnie atak na poczet Wielkiego Mistrza Krzyżackiego i jego "powalenie". W bitwie uczestniczyło prawie 200 łuczników. Byli oni częścią wojsk krzyżackich. Łucznicy ostrzelali atakujące wojska litewskie i polskie.

Ostatnim elementem inscenizacji było zniszczenie i złupienie taborów krzyżackich. Ten fragment został odegrany po raz pierwszy. Inscenizacja trwała godzinę, następnie rycerze wrócili do obozowiska, które powstało kilka dni przed bitwą, po przeciwnej stronie Pól Grunwaldzkich. Odbywały się tam turnieje rycerskie, które rozpoczęły się w piątek 14 lipca wieczorem.

Dni Grunwaldu zakończyły się 16 lipca turniejem łuczniczym i biegiem kowalskim, w którym startowali rycerze.

W sobotę 15 lipca na Polach Grunwaldu spotkali się prezydenci Polski i Litwy: Aleksander Kwaśniewski i Valdas Adamkus.

Zapraszamy do działu -Zdjęcia- gdzie można znaleźć kilka fotografii z bitwy!!!

Zapraszam także na stronę http://www.grunwald.olo.com.pl/, gdzie znajduje się prawie 100 fotografii z tegorocznej Bitwy pod Grunwaldem.


Album Grunwaldzki

Licznik odwiedzin od
19 grudnia 1999

STAT4U
Statystyki stronyUstaw tą stronę jako startową!

IQ PL - Sponsor serwisu
IQ PL
Sponsor serwisu

- N A G R O D A -- W Y S Z U K A J -
w serwisie

powered by
Google
- A N K I E T A -
Jak zamierzasz uczcić w 2010r. 600-lecie Bitwy pod Grunwaldem?
Przyjechać na bitwę 2010
Popatrzeć w telewizji na retransmisję
Nie intere-
sować się bitwą w 2010


- W E B R I N G -

Polskie Strony Historyczne

- B A N E R K I -

Historia
Toplista

Polskie forum historyczne
Polskie forum
historyczne

Copyright (c) 2000-2011 Dariusz Potoczek.