Album Grunwaldzki - www.album-grunwaldzki.iq.pl

Album Grunwaldzki


Oblężenie Malborka - 2002 rok

Oblężenie Malborka 2002 - trzecia edycja


Ucichły już okrzyki rycerzy i dudnienie strzelających bombard i hakownic. Dogasły zgliszcza spalonych chat. Opustoszały place turniejowe i tereny jarmarku. Komtur ze świecia Henryk von Plauen po raz kolejny obronił malborską twierdzę przed oddziałami zwycięscy spod Grunwaldu, króla polskiego Władysława Jagiełły. Zakończyła się trzecia edycja plenerowej imprezy Oblężenie Malborka.

W tym roku podobnie jak w dwóch poprzednich latach gościliśmy Bractwa Rycerskie z całej Polski. Przedstawiliśmy turystom przybyłym do Malborka dwudniowy spektakl, którego kulminacyjnym aktem była nocna inscenizacja oblężenia zamku a bezpośrednio po niej efektowny pokaz sztucznych ogni.

Cała impreza rozpoczęła się przemarszem, podczas którego przedstawili się publiczności aktorzy dramatu, który miał się rozegrać pod murami malborskiego zamku.

Oto pośpiesznym marszem zmierza do twierdzy komtur ze świecia Henryk von Plauen aby przygotować zamek do obrony przed wojskami polskimi. W ponurym orszaku przybywają do zamku wysłani przez króla polskiego ludzie wiozący zwłoki dostojników krzyżackich poległych w grunwaldzkim pogromie. W końcu nadciągają wojska polsko-litewskie z królem Władysławem Jagiełłą i wielkim księciem Witoldem. Rozpoczyna się oblężenie.

W oczekiwaniu i napięciu rosnącym przed nocną inscenizacją toczą się zmagania rycerskie: turnieje na maczugi rycerskie oraz turnieje strzeleckie łuczniczy i kuszniczy. Scenerią do tej rywalizacji jest fosa południowa Zamku Wysokiego. Słychać świst strzał i bełtów, chrzęst broni, głuche uderzenia maczug o tarcze, a nade wszystkim okrzyki widowni żywo reagującej na wydarzenia turniejowe. Jednocześnie na terenie osiedla Stare Miasto przylegającego do zamku od jego południowej strony trwa jarmark. Rzemiosła średniowieczne przeplatają się na nim z typowo współczesnymi gadżetami, ale cóż, to po prostu, podobnie jak w średniowieczu, wielkie targowisko gdzie każdy towar, o ile znajdzie nabywcę, ma swoje miejsce.

Na placu w pobliżu wałów von Plauena trwają w tym czasie występy zespołów muzyki folkowej a wokół zamku zabawiają turystów inne atrakcje.

Ale oto upalny lipcowy dzień kończy się, zapada zmierzch na murach otaczających Bramę Nową - miejsce nocnej inscenizacji - zapalają się pochodnie. Na pole walki wychodzą wojska przygotowujące się do walki. Ruiny Bramy Nowej, która w naszej inscenizacji jest głównym bastionem obrony, obsadzają członkowie bractw rycerskich grający rolę Krzyżaków. Po drugiej stronie wałów Plauena ustawiają się ci, którzy odgrywają rolę żołnierzy króla Jagiełły i wielkiego księcia Witolda. Inscenizację otwiera goniec przynoszący obrońcom wieści o grunwaldzkiej klęsce. Po chwili pojawiają się wozy ze zwłokami dostojników poległych pod Grunwaldem. Rozpoczyna się oblężenie, strzelają bombardy, wybuchają fajerwerki, płoną drewniane chaty imitujące zabudowę średniowiecznego miasta Malborka, które rzeczywiście spłonęło w czasie oblężenia. W tej scenerii walczą rycerze. Obserwujemy pojedynki poszczególnych walczących, widzimy w akcji machiny oblężnicze taran i trebusz. Nad całością rozlega się głos narratora, który przybliża widzom poszczególne dziejące się na polu walki wydarzenia. Powoli 50 minutowa inscenizacja kończy się, ale to przecież nie koniec atrakcji tej nocy.

Po chwili rozpoczyna się pokaz sztucznych ogni. Wystrzeliwane są w tym roku tak aby w ich tle znalazły się fortyfikacje zamku. Pokaz trwa kilkanaście minut i nagradzany jest rzęsistymi brawami przez tłumnie zgromadzoną publiczność.

Ostatnią atrakcją wieczoru jest występ gwiazdy tego wieczoru - zespołu Carrantuohill, który na tle wałów von Plauena, daje przepiękny koncert.

Drugi dzień przynosi turystom kolejne emocje związane z obserwowaniem turniejów rycerskich, na estradzie grają kolejne zespoły muzyczne a na Starym Mieście trwa jarmark.

Tak w wielkim skrócie przebiegała Oblężenie Malborka ANNO DOMINI 2002. Impreza ściągnęła do Malborka dziesiątki tysięcy turystów. Muzeum Zamkowe odwiedziło ich blisko 11 tysięcy. Zapraszamy Państwa na kolejne oblężenie - za rok. Już teraz rozpoczynamy przygotowania, szykując nowe atrakcje.

Zapraszamy do działu -Zdjęcia- gdzie można znaleźć ponad 60 fotografii z bitwy!!!Stowarzyszenie ANNO DOMINI 1410 Organizator OBLĘŻENIA MALBORKA pragnie podziękować:

Pani Minister MAŁGORZACIE OSTROWSKIEJ

za współpracę, pomoc i osobiste zaangażowanie przy organizacji imprezy oraz objęcie Patronatu Honorowego.

* * *

Muzeum Zamkowemu w Malborku, Burmistrzowi i Radzie Miasta Malborka za współorganizację imprezy

* * *

SPONSOROM: Bankowi Gospodarki Żywnościowej S.A., Cukrowni Malbork S.A., M. LEIER, MALMA, Malborskim Zakładom Chemicznym Organika S.A., Rafinerii Gdańskiej S.A., Towarzystwu Wzajemnych Ubezpieczeń i Reasekuracji WARTA S.A., Browarowi Keiser, którzy umożliwili jej realizację.

* * *

RADIU PLUS Oddział w Trójmieście za objęcie patronatu medialnego nad imprezą

* * *

Pomorskiemu Zarządowi Okręgowemu POLSKIEGO CZERWONEGO KRZYŻA w Gdańsku za bezpłatne zabezpieczenie medyczne imprezy oraz zorganizowanie pokazu psów ratowniczo-poszukiwawczych

* * *

Księdzu Proboszczowi Parafii Św. Jana dr Krzysztofowi Misiowi, Januszowi i Jerzemu Szałachom z firmy J.J. Szałach, Dyrekcji Zespołu Szkół Technicznych w Malborku, Nadleśnictwu Wydry, Prezesowi Antoniemu Zdanowiczowi z TKKF Malbork, Urzędowi Gminy Malbork i Starostwu Powiatowemu w Malborku, Pani Stanisławie Pietrusińskiej ze Sklepu Sportowego MARATON oraz firmom: BRAPOL, COMPLEX, HELDRUK, RADMOR i Spółdzielni Mieszkaniowej w Malborku za pomoc w organizacji imprezy.

Materiały zostały zaczerpnięte z Autoryzowanego serwisu Muzeum Zamkowego w Malborku. Dziękujemy za udostępnienie materiałów.

 

Album Grunwaldzki

Licznik odwiedzin od
19 grudnia 1999

STAT4U
Statystyki stronyUstaw tą stronę jako startową!

IQ PL - Sponsor serwisu
IQ PL
Sponsor serwisu

- N A G R O D A -- W Y S Z U K A J -
w serwisie

powered by
Google
- A N K I E T A -
Jak zamierzasz uczcić w 2010r. 600-lecie Bitwy pod Grunwaldem?
Przyjechać na bitwę 2010
Popatrzeć w telewizji na retransmisję
Nie intere-
sować się bitwą w 2010


- W E B R I N G -

Polskie Strony Historyczne

- B A N E R K I -

Historia
Toplista

Polskie forum historyczne
Polskie forum
historyczne

Copyright (c) 2000-2011 Dariusz Potoczek.