Album Grunwaldzki - www.album-grunwaldzki.iq.pl

Album Grunwaldzki


Oblężenie Malborka - 2001 rok

2001 rok - coroczne oblężenia?...


NA BOMBARDY I HAKOWNICE.

W samo południe 21 lipca 2001 roku ulicami Malborka aż do Przedzamcza przeszedł korowód wojsk krzyżackich uciekających z pól grunwaldzkich wraz z żałobnikami opłakującymi zwłoki wielkiego mistrza Ulryka von Jungingen. Na jego czele w dybach i na postronku prowadzony jest zdrajca Zakonu, który przyczynił się do jego klęski na polach Grunwaldu. Za nimi w zwartych szeregach nadciągają wojska komtura świeckiego – Henryka von Plauena, najwyższego żyjącego dostojnika w całym państwie Zakonu Krzyżackiego. W ślad za nimi podążają zbrojne hufce wojsk polskich i litewskich dowodzone przez króla Jagiełłę i księcia Witolda.

Oblężenie czas zaczynać.

Gdy nad Malborkiem zapada zmierzch wojska Zakonu zajęły już stanowiska na murach obronnych Malborskiej Twierdzy. Zbrojnym wypadem krzyżacy palą miasto aby zniszczyć zaplecze dla nadciągających wojsk polsko-litewskich.

Jagiełło i Witold rozłożyli swe obozy u stóp Malborskiego Zamczyska, na zgliszczach miasta.

Jagiełło nakazuje ostrzelać zamek z bombard i hakownic. Krzyżacy odpowiadają ogniem na ogień. Huk wystrzałów niesiony jest daleko poza Malbork na równiny Żuław. Po ostrzale następuje atak wojsk polskich na mury zamku. Dochodzi do forsowania murów i walki wręcz na miecze i topory. Walczący z determinacją Krzyżacy odpierają atak. W ślad za wycofującym się wojskiem polskim i litewskim, krzyżacy przeprowadzają kontratak, zmuszając wojska oblężnicze nie tylko do opuszczenia murów ale i wycofania się do własnego obozu.

Nie zrażony niepowodzeniem Jagiełło nakazuje powtórny ostrzał artyleryjski Zamku. Na ogień polskiej artylerii odpowiadają krzyżackie bombardy i hakownice.

W tym czasie Jagiełło jak i von Plauen przegrupowują swoje wojska do ponownej konfrontacji. Gdy tylko przestają grzmieć bombardy do szturmu ruszają wojska Jagiełły. Krzyżacy bronią się zaciekle. Krwawo odpierają kolejne szturmy Polaków i Litwinów.

Żadna ze stron nie uzyskuje widocznej przewagi. Powoli bitwa wygasa. Przeciwnicy w ciszy z rzadka rozdzieranej pojedynczymi wystrzałami bombard, zbierają z pola walki zabitych i rannych.

Po bezowocnych szturmach Jagiełło podejmuje decyzję o zakończeniu oblężenia. Wojska Polskie i Litewskie w zwartym szyku odstępują od murów Malborskiego Zamku.

Na twarzach krzyżaków widać radość zwycięstwa które jest mącone pamięciom niedawnej klęski grunwaldzkiej.

Tak zakończyła się batalia o Zamek Malborski Anno Domini 2001.

Zapraszamy do Malborka na jej dalszy ciąg w dniach 20-21 lipca 2002 roku.

Tekst i zdjęcia są autorstwa pana Henryka Jankowskiego oraz pana Bogdana Mądera, który dostarczył wszystkie materiały. Dziękujemy za ich udostępnienie.

 


Album Grunwaldzki

Licznik odwiedzin od
19 grudnia 1999

STAT4U
Statystyki stronyUstaw tą stronę jako startową!

IQ PL - Sponsor serwisu
IQ PL
Sponsor serwisu

- N A G R O D A -- W Y S Z U K A J -
w serwisie

powered by
Google
- A N K I E T A -
Jak zamierzasz uczcić w 2010r. 600-lecie Bitwy pod Grunwaldem?
Przyjechać na bitwę 2010
Popatrzeć w telewizji na retransmisję
Nie intere-
sować się bitwą w 2010


- W E B R I N G -

Polskie Strony Historyczne

- B A N E R K I -

Historia
Toplista

Polskie forum historyczne
Polskie forum
historyczne

Copyright (c) 2000-2011 Dariusz Potoczek.