Album Grunwaldzki - www.album-grunwaldzki.iq.pl

Album Grunwaldzki


Oblężenie Malborka - 2000 rok

2000 rok - znów po 590-ciu latach...


Prawie 300 rycerzy z 18 bractw polskich i zagranicznych walczyło jak w 1410 roku o malborską warownię. Armia Władysława Jagiełły po zwycięstwie w bitwie pod Grunwaldem stanęła pod murami Malborka. Wieczorem zdziesiątkowane wojska krzyżackie pod wodzą Henryka von Plauena, komtura ze Świecia, stawiły opór atakującym. Pomimo druzgocącej klęski na polach Grunwaldu, nie rezygnują z próby uratowania Zakonu przed całkowitą klęską.

O zmierzchu na murach zamku zapłonęły pochodnie i ogniska. Krzyżackie straże bacznie zaczną przyglądać się poczynaniom oblegających twierdzę wojsk polsko-litewskich.. Atakujący rozpoczynają przygotowania do szturmu na zamek. Z obozu rozłożonego w pobliżu zamku wytoczone zostały bombardy.

Krzyżacy zaniepokojeni manewrami wychodzą przed bramę. Atakuje ich polska konnica. Kilkunastu ciężkozbrojnych jeźdźców na olbrzymich rumakach bojowych ściera się w boju z zaciężnymi rycerzami Zakonu. Konnica w pełnym galopie zderzyła się z krzyżakami, tworzącymi najeżony spisami węgorzowymi czworobok. Na nic zdała się zacięta walka. Polacy wykorzystując impet szarży pokonali piechurów. Polska artyleria rozpoczęła ostrzał zamku. Kamienne pociski uderzały w mury.

Krzyżacy odpowiadali ogniem z folgierzy i hakownic. Przez kilkanaście minut nad Malborkiem słychać było huk wystrzałów, od których zamek zadrżał w posadach. Ostrzał artyleryjski nie odniósł zamierzonego skutku. W murach twierdzy nie pojawiły się wyrwy. Do ataku na bramę zamku przystąpili polscy topornicy. Ich atak był pozorowany. Z flanki uderzyli ciężkozbrojni z drabinami. Wspinali się na mury o wysokości 7 metrów. Na blankach stoczyli zacięte pojedynki z obrońcami. Jednak nie nadchodzą posiłki i giną oni pod ciosami przeważającej liczby rycerzy zakonnych. Nie powiódł się również atak na bramę. Polacy nie zrezygnują jednak ze zdobycia twierdzy. Zdesperowani poddani króla Jagiełły jeszcze raz próbują pokonać opór krzyżaków. Tym razem atakują bramę przy użyciu tarana. Ważąca kilkaset kilogramów machina z rozpędem uderzyła w bramę. Obrońcy obrzucali ją kamieniami i próbowali podpalić. Z zamku wychodzi oddział zakonników, którzy mają zniszczyć taran. Krótka gwałtowna walka kończy się sukcesem krzyżaków i wybiciem załogi machiny. Krzyżacy uderzyli na pozycje artylerii. Z obozu polskiego nadchodzi i pozycje oraz działa zostają obronione. Jednak zniechęceni silną i długotrwałą obraną załogi krzyżackiej - rezygnują z dalszego oblężenia Malborka i odstępują od zamku. Książe Witold wraca na Litwę król Jagiełło do Krakowa.

 

W inscenizacji wzięli udział wojownicy z Konnego Bractwa Rycerskiego z Linowa koło Świecia nad Osą oraz rycerze konni z bractwa z Golubia - Dobrzynia. Pieszych wojowników wystawiły: Bractwo Rycerskie Zamku Brodnickiego, Bractwo Rycerskie Zamku Gniewskiego, Toruńskie Bractwo Rycerskie, Bractwo Rycerzy Gwiazdy Zarannej, Włocławskie Bractwo Kuszy i Miecza, Liga Baronów z Warszawy, Drużyna Drabów Pieszych z Pruszkowa, Chorągiew Lubelska, Fiana, Płocka Drużyna Kusznicza, Konfrateria Smordońskiej Akademii, Zgromadzenie Rycerzy Gdańskich, XIII Wolna Chorągiew Rycerzy Północy z Olsztyna, Kompania Czarnego Gryfa z Gdańska, Bractwo Excalibur oraz Trąby Radziwiłła z Mińska na Białorusi. W sumie w oblężeniu Malborka wzięło udział 255 pieszych rycerzy oraz kilkunastu konnych wojowników. Do ostrzału zamku użyto 14 bombard.

Tekst i zdjęcia pochodzą z archiwum Stowarzyszenia "Anno Domini 1410", które było organizatorem imprezy. Dziękujemy za ich udostępnienie. Materiały przesłał pan Bogdan Mąder.

 


Album Grunwaldzki

Licznik odwiedzin od
19 grudnia 1999

STAT4U
Statystyki stronyUstaw tą stronę jako startową!

IQ PL - Sponsor serwisu
IQ PL
Sponsor serwisu

- N A G R O D A -- W Y S Z U K A J -
w serwisie

powered by
Google
- A N K I E T A -
Jak zamierzasz uczcić w 2010r. 600-lecie Bitwy pod Grunwaldem?
Przyjechać na bitwę 2010
Popatrzeć w telewizji na retransmisję
Nie intere-
sować się bitwą w 2010


- W E B R I N G -

Polskie Strony Historyczne

- B A N E R K I -

Historia
Toplista

Polskie forum historyczne
Polskie forum
historyczne

Copyright (c) 2000-2011 Dariusz Potoczek.