Album Grunwaldzki - www.album-grunwaldzki.iq.pl

Album Grunwaldzki


Film

Komentarrz


[ O filmie | Twórcy | Obsada | Co piszą o nowej ekranizacji ]

K R Z Y Ż A C Y: film fabularny - przewidywany czas trwania ok. 160 minut oraz 4 odcinki serialu telewizyjnego

reżyseria: Bogusław Linda
Należy do grona nielicznych polskich twórców filmowych, którzy łaczą ogromny sukces aktorski z zawodem reżysera. Bogusław Linda jest jednym z najpopularniejszych polskich aktorów, który zaskarbił sobie miłość widzów konsekwentnym wizerunkiem nie tylko na ekranie, ale też w życiu. Niedawno w znakomitej roli Jacka Soplicy ("Pan Tadeusz"), jako Petroniusz ("Quo vadis"). Jest również znakomitym reżyserem (ostatnio "Sezon na Leszcza"), a doświadczenia wyniesione z wielkich produkcji, których był nie tylko wiernym obserwatorem, są gwarancją powodzenia "Krzyzaków" w jego reżyserii.

scenariusz: Cezary HARASIMOWICZ
Jeden z najbardziej utytułowanych polskich scenarzystów, autor m.in. scenariuszy filmów fabularnych "300 mil do nieba" i "Bandyty".

producent: Marian TERLECKI

Produkcja:
M.T.ART. Warszawa, ul.Solec 20A m 31,
tel/fax (0 22) 625 54 94

Koprodukcja i dystrybucja: Best Film International

Planowany początek zdjęć - zima 2001

Planowana premiera - luty 2002

Budżet - 10 mln USD

TWÓRCY:
reżyseria: BOGUSŁAW LINDA
scenariusz: CEZARY HARASIMOWICZ
zdjęcia: PAWEŁ EDELMAN
scenografia: ANDRZEJ PRZEDWORSKI
kostiumy: PAWEŁ GRABARCZYK
militaria konie: TOMASZ BIERNAWSKI
konsultant ds. koni: MAREK ZALESKI
II reżyser, casting: MAŁGORZATA RASZEK - ZALIWSKA
WITOLD HOLTZ
kierownictwo produkcji: ANDRZEJ STEMPOWSKI
PAWEŁ BAREŃSKI
producent: MARIAN TERLECKI

OBSADA:
ZBYSZKO: casting
DANUŚKA:  casting
JAGIENKA:  casting
MAĆKO: Daniel OLBRYCHSKI
JURAND: Krzysztof MAJCHRZAK
KUNO LICHTENSTEIN: Andrzej CHYRA
SANDERUS: Wojtek PSZONIAK
ZYCH:
KSIĘŻNA ANNA: Agnieszka WAGNER
POWAŁA Z TACZEWA:
ROTGIER: Michał ŻEBROWSKI
HLAVA:
JAGIEŁŁO:
DE LORCHE: Paweł DELĄG
HEROLD:
TOLIMA:
KSIĄDZ KALEB:
PRZYBOCZNY ŻMUDZIN:
DE LOWE: Jerzy TRELA
KNECHT:
GIERMEK:
KSIĄŻE:
URLYK VON JUNGINGEN: Bogusław LINDA
DANVELT:
KMIOTEK:
ŁUCZNIK:
POSŁANIEC:
SŁUŻEBNA DZIEWKA:
KSIĄDZ WYSZONIEK:
MAZUR I:
MAZUR II:
KANONIK:
KASZTELAN KRAKOWSKI:

CO PISZĄ O NOWEJ EKRANIZACJI:

stopklatka, 27 lipca 2000
"cztery nagie miecze, czyli Krzyżacy razy dwa" - Grzegorz Wojtowicz

"...Autor scenariusza, Cezary Harasimowicz podkreślał, że ich wersja będzie się znacznie różnić od mającego ponad 40 lat filmu Aleksandra Forda. Krzyżacy Lindy mają skupić się na wątkach romantyczno rycerskich pozostawiając z boku wielką politykę. Wtedy był inny kontekst społeczno - polityczny. W związku z ciągle żywymi wspomnieniami związanymi z drugą wojną światową niechęć do filmowych Krzyżaków utożsamianych z Niemcami była znacznie większa. My chcemy uniknąć tej "czarno - białej" klasyfikacji - mówił Harasimowicz. Zresztą jak przyznał Linda jego Krzyżakom przyświecać będzie idea integracji europejskiej. Będziemy chcieli zaangażować w filmie związki rycerskie z całej Europy. Mamy nadzieję że uda nam się doprowadzić do sytuacji, że Krzyżaków zagrają Niemcy a Litwinów Litwini - opowiadał Linda, sam będący członkiem jednego z bractw rycerskich..."

życie, 4 sierpnia 2000
"czas igrzysk" - Anna Bernat

"... Dzieckiem szczęścia polskiego kina nazwał Lindę Andrzej Wajda. To samo powiedział tylko o Danielu Olbrychskim i Marku Kondradzie. Urodzonym zwycięzcą nazywa Bogusława Lindę, autor szkicu o autorze. Linda bezsprzecznie wygrywa zwycięskie bitwy jako aktor niezależnie czy gra anarchistę Gryziaka, gangstera Franca Maurera, czy też jest Jackiem Soplicą. Ale czy z podobnie podniesioną przyłbicą zejdzie z pola jako reżyser swego najnowszego przedsięwzięcia "Krzyżaków"?..."

gazeta wyborcza, 7 sierpnia 2000
"wyścig do roli" - Beata Kęczkowska

"...Wczoraj odbył się pierwszy etap naboru do ról Danuśki, Jagienki i Zbyszka w filmie Krzyżacy w reżyserii Bogusława Lindy. Reżyser zapowiada, że jego wersja Krzyżaków będzie romansem rycerskim...." (...) "... Warunek stawiany kandydatom był jeden - mieli być osobami o cechach opisanych przez Henryka Sienkiewicza. (...) Młodzi ludzie dostawali kartki z tekstem scen - osobno dla Danusiek, osobno dla Jagienek. Nie jeden kandydat na Zbyszka musiał odegrać krótką scenę z kandydatką na Danuśkę i zaraz potem z kandydatką na Jagienkę ...."

południe, 10 sierpnia 2000
" popyt na Krzyżaków" - Ewa Cichowicz

"... Marzeniem Lindy jest spotkanie rycerzy Europy. Bitwa pod Grunwaldem była wielką bitwą Sredniowiecznej Europy, chcielibyśmy powtórzyć ten zamysł w warunkach pokojowych. (...) W filmie Lindy wyeksponowany ma być wątek miłosny wg. scenarzysty taki romans rycerski będzie czytelny dla współczesnego widza, a czytelne są rzeczy nieprzemijalne, takie jak: miłość, honor, zdrada, zemsta, ekspiacja i wiara. Wszystkie te wartości są mocno zaakcentowane w postaci głównego bohatera (...). Byłem wychowany w cnotach rycerskich, dlatego ten projekt jest mi bardzo bliski. Bogusław Linda także wydaje się stworzony do tego filmu. Zwierzał się dziennikarzom: W moim rodzinnym domu bajkopisarzami byli Sienkiewicz i Mickiewicz, Żeromski i Słowacki, Reymont i Norwid. (...) Zasypiałem w zgiełkach bitew, rozmowach Konrada z Kordianem...."

Życie Warszawy, 17 października 2000
"Krzyżacy" pod "Grunwaldem"

Zdjęcia do "Krzyżaków" Bogusława Lindy rozpoczną się w styczniu 2001 r. Kamery operatora Pawła Edelmana utrwalą wtedy wyprawę Zbyszka na Żmudź i jego starcie z oddziałem krzyżackim - Postaramy się wiarygodnie ukazać epokę, ale będziemy wierni przedewszystkim prawdzie psychologicznej, żeby widzowie mogli uwierzyć w postaci - zapowiada Linda

Trybuna, 17 października 2000
"Rycerski romans"

- Nie byłem chowany na bajkach, w moim domu bajkopisarzami byli Sienkiewicz i Mickiewicz, Słowacki i Norwid. Taka już rodzinna tradycja. Zasypiałm w zgiełkach bitew, rozmowach Kordiana z Konradem. "Krzyżacy" to materiał na piękny, rycerski romans - mówił Linda. Harasimowicz powiedział natomiast, że kluczem adaptacji będą nie jak u ALeksandra Forda historyczno-polityczne relacje Polski i Zakonu, lecz rycersko-miłosne przygody Zbyszka z Bogdańca, rzucone na tło tego konfliktu. - Starałem sie by Zbyszko był mniej papierowy niż w powieści. W filmie przechodzi on wyraźną metamorfozę - od naiwnego chłopczyka, poprzez owładniętego żądzą zemsty mściciela, aż do wyzwolonego z jarzma nienawiści, szlachetnego mężczyzny. Ale zepewniam, że węzłowe dla powieści zdarzenia zostaną zachowane - opowiadał scenarzysta.

Super Express, 17 października 2000
"Linda mistrzem zakonu"

Bogusław Linda nie tylko wyreżyseruje "Krzyżaków" według powieści Henryka Sienkiewicza, ale także zagra w filmie jedną z ról. Będzie wielkim mistrzem zakonu krzyżackiego, Ulrykiem von Jungingen. Mimo początkowych zapewnien, że nie będzie grał w "Krzyżakach" Linda reżyser powierzył Lindzie aktorowi rolę. Zapytany przez "Super Express", jak mu się udało siebie samego namówić, wczoraj na konferencji prasowej powiedział - Linda to drugi aktor. Miałem z nim kłopot. Wybrałem dla niego mała rolę Urlyka von Jungingen. Będzie w zbroi, z twarzą przysłoniętą, szybko umrze i nie będzie z nim problemu.

Życie Warszawy, 17 października 2000
"Krzyżacy" pod "Grunwaldem"

Agnieszka Wagner, Daniel Olbrychski, Krzysztof Majchrzak i Wojciech Pszoniak zagrają drugoplanowe role w nowej ekranizacji "Krzyżaków" Henryka Sienkiewicza, która zrealizuje Bogusław Linda. Jeszcze nie wiadomo, komu reżyser pwierzy rolę Zbyszka, Danusi i Jagienki.

gazeta wyborcza, 17 października 2000
"Spod bitwy"

Pierwszy klaps na planie "Krzyżaków" Bogusława Lindy już w styczniu. Wczorja ekipa filmowa przedstawiła plany ekranizacji. W Muzeum Narodowym tuż pod obrazem Jana Matejki "Bitwa pod Grunwaldem" zasiedli wieczrem twórcy filmu. W błysku fleszy, w obecności kilku ekip telewizyjnych oznajmili ze zdjęcia do filmu już wkrótce, jak tylko spadnie śnieg. Według prognoz znanych jedyni filmowcom śniegu będzie pod dostatkiem 10 stycznia. Wtedy w stadninie koni huculskich w Gładyszowie powstaną sceny z udziałem Zbyszka - poszukiwania Danuśki u wyprawa na Żmudź. Reszta zdjęć wiosną i latem. - Trwają castingi i do roli Zbyszka i Jagienki i Danuśki. Nie podam, kto być może zagr, żeby nikogo nie skrzywdzić. Dopiero jak zapadną stateczne decyzje powiedział Bogusław Linda reżyser i odtwórca roli Urlich von Jungingena.

Wszystkie materiały pochodzą z oficjalnej strony filmu: http://krzyzacy.wp.pl/. Dziękujemy za udostępnienie materiałów.

 


Album Grunwaldzki

Licznik odwiedzin od
19 grudnia 1999

STAT4U
Statystyki stronyUstaw tą stronę jako startową!

IQ PL - Sponsor serwisu
IQ PL
Sponsor serwisu

- N A G R O D A -- W Y S Z U K A J -
w serwisie

powered by
Google
- A N K I E T A -
Jak zamierzasz uczcić w 2010r. 600-lecie Bitwy pod Grunwaldem?
Przyjechać na bitwę 2010
Popatrzeć w telewizji na retransmisję
Nie intere-
sować się bitwą w 2010


- W E B R I N G -

Polskie Strony Historyczne

- B A N E R K I -

Historia
Toplista

Polskie forum historyczne
Polskie forum
historyczne

Copyright (c) 2000-2011 Dariusz Potoczek.